Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 34°C
Az Bulutlu
Afyon
34°C
Az Bulutlu
Pts 33°C
Sal 30°C
Çar 30°C
Per 29°C

HAYATA DAİR

HAYATA DAİR
17 Mart 2024 17:29
127
A+
A-

Hayat, bir inşa sürecidir. Yaşanılan süre boyunca bazı şeyleri inşa eder insan. Bunları yaparken de ya kendi emeğiyle ya da yardım alarak bu inşa sürecinin basamaklarını çıkar. Belki de öncelikle kendini inşa etme süreci ile başlanmalı diye düşünür insan ki daha sağlam bir yapı olsun. Kendini inşa eder, her şeyi ile.

Önce zihinde başlanır inşa sürecine ve düşünceler değiştirilmeye başlanılarak bir adım atılır. Bunu yaparken de zorlanır insan çünkü var olan bir duruma karşın alışık olunmayan bir alana geçmek gibi bir şeydir bu. Neler olduğunu anlamlandıramaz ve şaşırır bir durumda kalınır belirli bir süre. Ama insan her şeye alıştığı gibi buna da alışır, alışmak durumunda kalır. Bu alışkanlık yaşandıktan sonra bu durum normalleşir ve bu alanda kalmaya ve ilerlemeye devam edilir.

Sonra ise bedeni inşa etme sürecine gelir sıra. Bedenine kulak verir insan. Kendisine ne diyor, üzüldüğü zaman neler değişiyor bedende, ya aşık olduğunda gerçekten de midesinde kelebekler uçuşuyor mudur yoksa bunlar bir yanılsamadan ibaret olup yaşanılmayan şeye yaşanılıyor gözünde bakmak mıdır?

Yürür insan bunun için de yürüyerek hem kendine hem de düşüncelerine bir ışık tutar. Düşünceler o zaman daha rahat gelmez mi ki zaten? Yürüyerek içinde bulunduğu o anlardan sıyrılır ve bedenin ritmik bir şekilde hareket etmesine zihinde ayak uydurarak düşünme hali içerisine girer. Zihin, oradan oraya zıplar düşünceler arasından, tutmaya çalıştıkça da ne olunacağının bilinmezliği içerisinde bırakır insan en sonunda da. “Ne olacaksa veya ne düşünülecekse yaşayalım.” diye düşünür ve hareket eder. Aynı seviyede kalmayıp yukarıya çıkma kavrayışı içerisinde kendini bulur ve alışır bu duruma da.

En sonda ise ilişkileri inşa etme sürecine gelmiştir durum. Var olan durumları değerlendirir öncelikle ve bunların üzerine birtakım sorgulamalar içerisine girer. “Ne olması gerekiyordu da ben ne yaptım, içim neden rahatsız bu durumdan?” diye düşünür. Sorguladıkça da görünmeyen bazı şeyler yüzünü gösterir ufaktan ve bunlarla uğraşma aşamasına geçer insan.

“İnsan insanın kurdudur.” anlayışını benimsemez  çünkü o öyle olmamıştır diğerlerine karşı. Tam tersine insanların yurdu olmuştur, kendi bünyesinde dinlenme alanı için bir yer açmıştır onlara.

Kendine iyi gelmeyeni de bırakır en sonunda çünkü hayatın kısa olduğunu kavramıştır bir kere ve bu insanlarla bir yere kadar gideceğini de bilir. Zaten yaşamda var olan insanlar, bu hayat yolculuğunda bir şeyler vermek veya almak için gelen kimseler değiller midir?

Verir insan kendinde ne varsa ama almadan da gider insan karşısındakinde ne yoksa. Verilen şey verdikçe de azalır ama doldurmasını da bilir çünkü hep öyle yapmıştır, doldurdukça boşalır ama vermeye de devam eder çünkü kendinin inşa sürecinde olduğunu bilir.

Tüm bunları yaptıktan sonra artık hayata tam rahat hali içerisinde devam edemez çünkü bu süreç bitecek gibi değildir. Dinamiktir ve bazı şeyler göze alınmalıdır. Bu inşa sürecine karar veren insan da tüm bunları kabul etmiş olur.

Bir kere bu yola çıkılınca geri dönüşü olmaz insanın, “ileriye der ve devam eder her şeyi ile.

Kendi kendine olan birinin yolculuğu...
YORUMLAR

  1. Funda IŞSİZ dedi ki:

    “Kendine iyi gelmeyeni de bırakır en sonunda çünkü hayatın kısa olduğunu kavramıştır bir kere ve bu insanlarla bir yere kadar gideceğini de bilir. ” kısmı özellikle etkiledi beni bırakmayı bilen olmak umuduyla. Kaleminize sağlık ben çok beğendim.